Program
  • home
  • Program
  • Plenary & Invited Speaker / Session

  • Korean
  • English

2019 KSBS* & SABRAO** International Conference
on Plant Breeding for Sustainable Development

*Korean Society of Breeding Science /**Society for the Advancement of the Breeding Research in Asia and Oceania

일시 및 장소 : 2019년 7월 2(화)-5일(금) / 김대중컨벤션센터 컨벤션홀, 광주

1일째 (7월 2일, 화)

Convention Hall C3 Room (308~10)
개 회 식
13:20~13:40
  • 개회사
  • 환영사
  • 축 사
Special Session
Plenary Session 1 New Technology and Recent Trend on Plant Breeding
Organizer

이정동(경북대학교)
정종욱(충북대학교)

KAFACI Africa Rice Breeding Workshop
13:40~17:00 - Andrew H. Paterson (Georgia Univ., USA)
- Masao Watanabe (Tohoku Univ., Japan)
- Jin-Soo Kim (IBS, Korea)
- Caixia Gao (CAS, China)
- Hon-Ming Lam (The Chinese Univ. of Hongkong)
17:00~17:40 Poster Session (Part 1)
( Organizer : 심상철(세종대학교), 이종열(국립농업과학원))
SABRAO Meeting
17:40~18:20 한국육종학회 정기총회 & 학회상 시상
18:30~20:00 간친회 (1층 다목적홀)

2일째 (7월 3일, 수)

  Convention Hall 1 Convention Hall 2 Convention Hall 3 C3 Room (308~10)
분과발표
(09:00~12:00)0
CS-1
Biotic Resistance
(Disease, Insect and Interaction)
CS-2
Biotechnology
(Transgenesis, Chromosome Engineering)
CS-3
Bio-Informatics
S-1 : 품종개발 100년, 학회 50년 (한국어)
- 총괄, 식량작물
Organizer 염인화(안동대학교) 하선화(경희대학교) 정기홍(경희대학교) 조영찬, 정지웅 (국립식량과학원)
12:00~13:00 Lunch
13:00~13:30 Poster Section (Part 2) (Organizer: 심성철(세종대학교), 이종렬(국립농업과학원))
분과발표
(13:30~15:30)
CS-4
Abiotic Resistance & Yield
- Drought & Salt
- Heat & Cold
CS-5
Genomics
- genome analysis
- comparative genomics
- database
CS-6
High-Throughput Phenotyping and Phenomics
S-2 : 품종개발 100년, 학회 50년 (한국어)
- 원예작물
Organizer C진중현(세종대학교) 김창수(충남대학교) 김경환(국립농업과학원) 조명철(국립원예특작과학원)
15:30~16:00 Coffee Break
분과발표
(16:00~18:00)
CS-7
Quality & Function
- Food Security
- Phytochemicals & Nutrition
CS-8
Genome-Assisted Breeding
- Gwas
- Genomic Selection
- Allele Mining
CS-9
Seed Companies
S-3: 100 Years of Cultivar
Development & 50 Years of KSBS (특약용, 임목)
Organizer 이제민(경북대) 이주현(건국대학교) 성동렬(LG화학기술연구원) 이석우(국립산림과학원)
소모임 (18:00~) Young Scientist Forum

3일째 (7월 4일, 목)

  Convention Hall 1 Convention Hall 2 Convention Hall 3 C3 Room (308~10)
분과발표
(09:00~12:00)
CS-10
Genetic Resources
- diversity, evolution, evaluation
CS-11
Mutation Breeding
CS-12
Genome Editing
S-4: 품종개발 100년, 학회 50년 (한국어)
- 육종기술/정책
Organizer 김행훈(순천대학교) 김진백(한국원자력연구원) 김재연(경상대학교) 이승인(국립종자원)
12:00~13:00 Lunch
13:00~13:30 Poster Section (3) (Organizer: 심성철(세종대학교), 이종렬(국립농업과학원))
Plenary Session 2 : Breeding Strategies for Sustainable Agriculture
Organizer

이정동(경북대학교)
정종욱(충북대학교)

13:40~16:00 - 김지현 (연세대) Green Bio Forum
- Michael Allen Gore (Cornell Univ., USA)
- 김주곤 (서울대)
- Yusaka Uga (NIAS, Japan)
- Sheng Luan (UC Berkeley, USA)
16:00~16:20 Coffee Break
Closing Ceremony
16:20~17:00 시상식, 폐회사

4일째 (7월 5일, 금)

Technical Visit (Lab Tour)
1 COURSE 국립식량과학원, 원예특작과학원, 민간육종연구단지, 고창 금산사
2 COURSE 전남농업기술원, 배연구소, 순천 국제정원, 선암사 등

2019 KSBS* & SABRAO** International Conference
on Plant Breeding for Sustainable Development

*Korean Society of Breeding Science /**Society for the Advancement of the Breeding Research in Asia and Oceania

Day 1 (July 2, Tuesday)

Convention Hall C3 Room (308~10)
Opening Ceremony
13:20 ~ 13:40
  • Opening Address :
  • Welcome Address :
  • Congratulatory Address :
Special Session
Plenary Session 1 New Technology and Recent Trend on Plant Breeding
Organizer

Lee Jeong-Dong (Kyungpook National University)
Chung Jong-Wook (Chungbuk National University)

KAFACI Africa Rice Breeding Workshop
13:40~17:00 - Andrew H. Paterson (Georgia Univ., USA)
- Masao Watanabe (Tohoku Univ., Japan)
- Jin-Soo Kim (IBS, Korea)
- Caixia Gao (CAS, China)
- Hon-Ming Lam (The Chinese Univ. of Hongkong)
17:00~17:40 Poster Session (Part 1) ( Lobby )
Organizer

Shim Sung-Chul (Sejong University)
Lee Jong-Yeol (National Institute of Agricultural Sciences)

SABRAO Meeting
17:40~18:20 KSBS’s General Meeting & Award
18:30~20:00 Banquet( Multi-Purpose Auditorium )

Day 2 (July 3, Wednesday)

  Convention Hall 1 Convention Hall 2 Convention Hall 3 C3 Room (308~10)
(Language : Korean)
09:00~12:00 CS-1
Biotic Resistance
(Disease, Insect and Interaction)
CS-2
Biotechnology
(Transgenesis, Chromosome Engineering)
CS-3
Bio-Informatics
S-1: 100 Years of Cultivar Development Development & 50 Years of KSBS (총괄, 식량작물)
Organizer Yeam In-Hwa
(Andong National University)
Ha Sun-Hwa
(Kyung Hee University)
Jung Ki-Hong
(Kyung Hee University)
Cho Young-Chan
(National Institute of Crop Science)
Jeung Ji-Ung
(National Institute of Crop Science)
12:00~13:00 Lunch
13:00~13:30 Poster Presentation (Part 2)( Lobby )
Organizer

Shim Sung-Chul (Sejong University)
Lee Jong-Yeol (National Institute of Agricultural Sciences)

13:30~15:30 CS-4
Abiotic Resistance & Yield
- Drought & Salt
- Heat & Cold
CS-5
Genomics
- genome analysis
- comparative genomics
- database
CS-6
High-Throughput Phenotyping and Phenomics
S-2: 100 Years of Cultivar
Development & 50 Years of KSBS (원예작물)
Organizer Chin Joong-Hyoun
(Sejong University)
Kim Chang-Soo
(Chungnam University)
Kim Kyung-Hwan
(National Institute of Agricultural Sciences)
Cho Myeong-Cheoul
(National Institute of Horticultural and Herbal Science)
15:30~16:00 Coffee Break
16:00~18:00 CS-7
Quality & Function
- Food Security
- Phytochemicals & Nutrition
CS-8
Genome-Assisted Breeding
- Gwas
- Genomic Selection
- Allele Mining
CS-9
Seed Companies
S-3: 100 Years of Cultivar
Development & 50 Years of KSBS (특약용, 임목)
Organizer Lee Je-min
(Kyungpook National University)
Lee Joo-Hyun
(Konkuk University)
Sung Dong-Yul
(LG Chem, Co., Ltd.,)
Lee Seok-Woo
(National Institute of Forest Science)
18:00~ Young Scientist Forum

Day 3 (July 4, Thurssday)

  Convention Hall 1 Convention Hall 2 Convention Hall 3 C3 Room (308~10)
(Language : Korean)
09:00~10:30 CS-10
Genetic Resources
- diversity, evolution, evaluation
CS-11
Mutation Breeding
CS-12
Genome Editing
S-4: 100 Years of Cultivar
Development & 50 Years of KSBS (육종기술/정책)
Organizer Kim Haeng-Hun
(Suncheon University)
Kim Jin-Baek
(Advanced Radiation Technology Institute)
Kim Jae-Yean
(Gyeongsang National University)
Lee Seung-In
(The Korea Seed & Variety Service)
12:00~13:00 Lunch
13:00~13:30 Poster Presentation (Part 3)( Lobby )
Organizer

Shim Sung-Chul (Sejong University)
Lee Jong-Yeol (National Institute of Agricultural Sciences)

Plenary Session 2 : Breeding Strategies for Sustainable Agriculture
Organizer

Lee Jeong-Dong (Kyungpook National University)
Chung Jong-Wook (Chungbuk National University)

13:30~16:00 - 김지현 (연세대) Green Bio Forum
- Michael Allen Gore (Cornell Univ., USA)
- 김주곤 (서울대)
- Yusaka Uga (NIAS, Japan)
- Sheng Luan (UC Berkeley, USA)
16:00~16:20 Coffee Break
Closing Ceremony
16:20~17:00 Awards Ceremony and Closing Ceremony

Day 4 (July 5, Friday)

Technical Visit (Lab Tour)
1 COURSE National Institute of Crop Science, National Institute of Horticultural and Herbal Science, Civilian breeding research complex, Gocheang Geumsan Temple
2 COURSE Jeonnam Agricultural Research and Extension Center, NIHHS Pear Research Institute, Suncheon International Garden, Sun-am Temple, etc.